Käsitsi tööst automatiseeritud pressini: Norma evolutsioonist räägivad Valentina, Anatoli ja Tarmo

Valentina ja Anatoli tulid Normasse 26 aastat tagasi, kogedes veel seda aega, kui tsehhides tehti käsitsi tööd ning defektse detaili kohta koostati aruanne paberilehel. Tarmo töötab siin alates 2001. aastast. Autotööstus pole tema jaoks võõras valdkond, kuna ka tema haridus ja varasemad töökohad olid seotud autodega.

Erialane töö

Paljud inimesed leiavad Normas erialase töö. Valentina tegeles stantsimise ja kontaktkeevitamisega veel enne Normasse tulekut, ka Anatoli sai Normas tööd vastavalt juba omandatud erialale. Tarmo rõhutab, et tal oli hea meel leida siit kindel ja ametlik töökoht pärast ebastabiilset 90ndate perioodi. Esimese tööaasta lõpus sai ta endale tänu ametlikule töökohale ka pangalaenu võtta ja viia ellu oma suur unistus: “Raha saamiseks oli mul vaja olla pangas „usaldusväärses nimekirjas”. Mulle anti laenu ja ma ostsin endale maamaja,” meenutab Tarmo õnnelikku hetke.

Kord ja distsipliin

Esimene asi, mida kõik kolm uut töötajat ettevõttesse jõudes hindasid, oli eeskujulik distsipliin ja kord, sest just seda igatsesid nad oma varasemates tootmisettevõtetes. “Eelmisel tööl võisid inimesed päeva lõpus jätta detailid laiali loobituna pressi ümber,” meenutab Valentina nördimusega. Normas on kõik teisiti: nii tootmisprotsessid kui ka inimsuhted on täpselt reguleeritud. Võib-olla tänu sellele elas Norma üle palju raskeid aegu, mis omal ajal teised vabrikud põhja ajas. Siin toodetakse vajalikke ja kvaliteetseid tooteid, nii et Norma töötab tänagi täie võimsusega ja ootab uusi inimesi.

Mehaanikast automatiseerituseni

“Käsitöö, mida olen näinud oma teekonna alguses, tänapäeval enam ei eksisteeri. Nüüd teeb üks press viie inimese töö ära,“ räägib Tarmo. Kõik kolm töötajat nägid oma silmadega, kuidas lihtsaid mehaanilisi seadmeid asendati järjest automatiseeritud pressidega. “Programme pidevalt täiustatakse, mis kergendab asju. Samas peab muidugi süvenema ja omandama arvutioskusi,” kirjeldab Valentina tänapäevaseid tööprotsesse, lisades et kaasaegne arvuti võib isegi osutada defektsetele detailidele, mis säästab palju aega ja vaeva.

Töögraafik

Töö Normas kulgeb kolmes vahetuses. Kui töötajal on terviseprobleemid või pere ja väikesed lapsed, võib alati meistriga kokku leppida sobivama ajakava koostamiseks. Tänu sellisele paindlikule suhtumisele tunnevad inimesed end ettevõttes mugavalt ja jäävad siia tööle pikkadeks aastateks. “Oleme töötanud mõne kolleegiga 10-20 aastat koos ja ka väljaspool tööd suhtleme nagu tõeline pere,” kinnitavad Tarmo ja Valentina. Tsehhis töötavad ka 70-aastased naised ega planeeri veel karjääri lõpetada. Nende eeskuju räägib enda eest ning innustab teisi: “Ma kavatsen samamoodi töötada nii kaua kuni jaksan!” ütleb Valentina.

Mis Normas pakub rõõmu?

Norma töötajad hindavad alati abivalmis kolleege ja sooja õhkkonda. Samuti on nad uhked tehnilise arengu üle: “Ilmuvad uued seadmed, võib midagi uut juurde õppida ja saada ka palgatõusu,” räägib Tarmo. Valentina toob plussina välja ühtlast töökoormust – kui ülesanded on võrdselt jagatud ning rakendatakse nutikaid ja täpseid tehnoloogiaid, siis kulgeb ka töö rahulikumalt.

Karjäär

Normas on olemas karjäärivõimalused. “Ettevõtte-siseselt on alati võimalik edasi liikuda, peaasi et endal soov oleks,” jagab Valentina. Kuna ettevõte on suur ja rahvusvaheline ning kasutusel on kaasaegsed seadmed ja programmid, tuleb kasuks inglise keele oskus. Inglise keelt valdavatel töötajatel on suurepärased võimalused edasi jõuda ja end tõestada.

Norma õpetab väärtustama elu

Norma toodab autode turvasüsteeme. Töötajatele räägitakse ja näidatakse videoid sellest, kuidas see kõik lõppkokkuvõttes töötab ja kuivõrd oluline on: “Ma kinnitan alati turvavöö. Nüüd ei saagi turvavööd kinnitamata sõita – auto annab kohe hoiatussignaali,” ütleb Tarmo. Valentina tuletab meelde, et ka bussis peab turvavöö kinnitama, muidu võib saada tõsiseid vigastusi. Inimesed, kes ise osalevad elupäästvate seadmete tootmises, väärtustavad nii enda kui teiste elu.

Turvalisus– prioriteet nr.1

Rahvusvahelises autotööstuse tööjaotuses pole olemas suuri ja väikesi firmasid. On olemas pühendunud tegijad, nõudlikud kliendid ja ülim eesmärk – inimeste rahuolu ja elud.

Norma AS lõppklientideks on pea kõik suured autovalmistajad üle maailma!

Üle 60 inseneri

Üle 150 tootekategooria

130 aastat kogemust