Ilona Melis – Norma pakub kindlustunnet, usaldust ja arenguvõimalusi

Plastmassivabrikus töötava AMT juhi Ilona Melise puhul sai Norma lugu alguse juba 1984. aastal, mis tähendab, et see on kokku kestnud nüüdseks muljetavaldavad 36 aastat. Ilona meenutab, kuidas ta noore tüdrukuna Normasse tööle tuli, kuna sugulased soovitasid. „Sel ajal oli Norma n-ö kinnine asutus, kuhu kergesti tööle ei pääsenud. Minu kaks onu olid siin ametis ja nende soovituste kaudu sain kunagi minagi tööle.“

Niivõrd pika ajaperioodi jooksul on Ilonal olnud rohkesti ametinimetusi. Nende hulka kuuluvad näiteks tööjaotaja, palgaarvestaja, juht stantsimisosakonnas, pakkija, materjali ettevalmistuse operaator ja AMT juht (nüüdseks juba 6 aastat). „Ma olen Normas töötades palju arenenud – karjääriredelil üles roninud, alla tulnud ja uuesti hakanud üles liikuma. Normas on head arenguvõimalused, endal peab vaid selleks soovi olema,“ nendib Ilona.

Norma pakub kindlustunnet

Plastmassivabriku meeskonnas on kokku pea 70 inimest ja Ilona otseses alluvuses töötab praegu neist 57. Norma tähendab Ilona jaoks järjepidevust ja kindlustunnet. Järjepidevuse all mõtleb ta seda, et Norma puhul ei kao töö kuhugi. Näiteks ei ole muret, et vabrik ühtäkki suletakse, sest ettevõte on suur ja stabiilne. Ilona sõnul väikefirmade töötajad end sama kindlalt tunda ei saa. „Mulle meeldib oma töö Normas, saan selle kohta rääkida vaid head,“ lisab ta rõõmuga.

Hea suhtleja nii töö- kui eraelus

Ilmselt teavad paljud kolleegid, et Ilona on suhtlemise meister nii era- kui ka tööelus, sest rahvarohke seltskond eksisteerib tema jaoks nii siin kui seal. Vahva naine on nimelt 10 lapse ema. Praegu on tema noorim laps 16-aastane, kuid vanim juba 32. „Meil on suur pere ja seetõttu olen harjunud olema inimeste keskel ja teen meeleldi tööd, mis on seotud rohke suhtlemisega.“

Ilona teab hästi, et paljude erinevate inimeste üheskoos tööle panemine võib olla paras väljakutse. „Kõikide iseärasustega ja oskustega peab arvestama ja kui seda õigesti teha, siis toimibki meeskond edukalt,“ kõneleb ta.

Milline juht on liiga hea?

Kui küsida Ilonalt, milline juht ta enda arvates on, siis esimese reaktsioonina vastab ta, et „võib-olla olen liiga hea“. „Ma võtan alluvaid kui endaga võrdseid. Ma ei suhtu rangelt nii, et mina olen ülemus ja sina alluv,“ toob ta näite.

Üldiselt tunneb ta, et on juhtimisega seoses kõigega hakkama saanud, kuigi tema meeskonna puhul on tegemist ka rahvusliku erinevusega, sest enamik meeskonnast kõneleb emakeelena vene keelt. „Vahel peab end ümber häälestama ja mõtlema, et kuidas nemad teeksid. Aga mulle meeldib inimestega koos tööd teha, mulle meeldib oma töö,“ ütleb Ilona taas.

Peale selle meenutab ta minevikust, kuidas tal tuli aastate eest juhtida ainult meestest koosnevat meeskonda. „Eks mind pandi alguses igat moodi proovile, aga kõik siiski lahenes ja mind hoiti väga,“ mäletab ta.

Liiga karm suhtumine ei vii kuhugi

Kogenud naise, ema ja juhina on Ilona õppinud, et jäik ning karm suhtumine elus edasi ei vii. „Üks minu põhimõtetest on, kui sa tahad saada, siis sa pead ka andma,“ ütleb ta. See tähendab, et kui soovida inimestelt korralikku tööd, siis tuleb vahel leida kompromisse. Olgu selleks siis vahel vaba päeva vajadus või midagi muud. „Töötajad tulevad mulle vastu, kui minul on mure ja vastupidi. Meil toimib kahepoolne austus,“ on Ilona oma meeskonna puhul kindel.

Selge on see, et juhitöös peavad närvid olema tugevad. Ja nii ongi – Ilona suust näiteks karjumist ei kuule. „Mulle ka ei meeldi, kui keegi minu peale karjub. Ma arvan, et karjub nõrk inimene, kes ei suuda end kontrollida,“ ütleb ta ja lisab, et tema meelest tuleb enne probleemi lahendamist maha rahuneda. Tormata ei ole mõtet.

Kokkuvõtvalt saab öelda, et Ilona on kahtlemata üks neist, kelles peegeldub Norma pikaajaline väärtus ja märksõnad – usaldus, areng, suhtlemine ja õpihimu. Tema arvates võib selles suurettevõttes vabalt saada vabrikutöölisest juht. Oska vaid silma paista, ole tragi ja su potentsiaali märgatakse.

Turvalisus– prioriteet nr.1

Rahvusvahelises autotööstuse tööjaotuses pole olemas suuri ja väikesi firmasid. On olemas pühendunud tegijad, nõudlikud kliendid ja ülim eesmärk – inimeste rahuolu ja elud.

Norma AS lõppklientideks on pea kõik suured autovalmistajad üle maailma!

Üle 60 inseneri

Üle 150 tootekategooria

130 aastat kogemust