Kogenud normakad: Maksim ja Svetlana räägivad tööst ja karjäärisammudest

Võrreldes näed rohkem

Kui Maksim tuli 2012. aastal sõjaväest tagasi, plaanis ta raha koguda Tallinna tehnikaülikooli lõpetamiseks. Selleks läks ta tööle temale tuttavasse kohta – Normasse, kus 20 aastat töötas ta ema. Maksim alustas galvaanika osakonnas õpilasena ja liikus tasapisi edasi.

Svetlana sattus ettevõttesse tuttava kaudu: mõtte andis talle naabrinaine, kes töötas Normas personalispetsialistina. Alguses tegeles Svetlana turvavööde tootmisega, seejärel liikus edasi galvaanika osakonda.

Nii Maksimil kui ka Svetlanal oli, millega võrrelda oma uut töökohta. Maksim näiteks mäletas ettevõtet lapsepõlvest saadik ning seda, et seal valitses alati perekondlik atmosfäär ja korraldati sündmusi ka lastele. Samuti saavad Maksim ja Svetlana kõrvutada Normat varasemate tööandjatega. Mõlemad on mõnda aega töötanud Ericssonis ja kolleegid lausuvad ühehäälselt, et seal on kõik range ja reglementeeritud, vähem vahetut suhtlust ülemustega. “Normas aga saab misiganes küsimustega julgelt ülemuse poole pöörduda,” võrdlevad nad.

Kui palutakse ületunde teha

Ületunnid on oluline aspekt, mis huvitab kõiki töötajaid. Maksimi sõnul juhtub mõnikord, et palutakse töötada rohkem, sellisel juhul motiveeritakse inimesi rahaliselt. “Või pakutakse alternatiivi, näiteks võimalust võtta vabu päevi – sõltub sellest, kuidas te kokku lepite,” ütleb Maksim. Svetlanal on selles osas teistsugune kogemus. Ta ei ole kokku puutunud olukorraga, kus ta oleks pidanud tegema ületunde. Peale 8-tunnist tööpäeva lähevad tema osakonna töötajad rahulikult koju.

Keegi ei istu tegevuseta

Maksim on Normas töötanud 7, Svetlana 16 aastat. Selle aja jooksul õnnestus neil kogeda arengu dünaamikat ja töökoormuse intensiivsust. Viis aastat galvaanika osakonnas töötanud Maksimile pakuti süsteemitootmise operaatori kohta. Tema jäi oma endisele positsioonile, kuid vajadusel ta tuleb ja teeb operaatori tööd. Üldiselt jõudis Maksim tutvuda paljude ettevõtte osakondade ja erialadega. Sama räägib ka Svetlana: “Kui on vaja kedagi asendada teises kohas ja meie osakonnas on palju töötajaid, siis „laenatakse“ meid ajutiselt. Keegi ei istu Normas ilma tööta ning tänu sellele rikastuvad töötajad uute kogemuste ja teadmistega. Tore on see, et meeskond, kes kõvasti töötas ja täitis plaani, saab boonuseid – just need inimesed, kes tegid produktiivselt tööd selles vahetuses!“

Meeste ja naiste vahelise tööjaotuse kohta ütlevad Maksim ja Svetlana, et peaaegu kõik saavad teha kõike. Naised hoiduvad ainult otsesest kontaktist keemiaga – näiteks filtrite vahetamises ja vannide puhastamises.

Karjäär: trepist üles!

Normas on head karjäärivõimalused. Maksim alustas galvaanikaõpilasena, seejärel ta sai teise kategooria ja lõpuks – esimese. Ta tunnistab, et üks ja sama töö muutub lõpuks tüütuks, seetõttu on tal hea meel, et Normas antakse võimalust proovida ennast uutes valdkondades. “Mul õnnestus kõigis vahetustes töötada absoluutselt igal positsioonil,” ütleb ta ja lisab, et siin saab õppida kõike. Toimuvad kursused ning töötajad õpetavad üksteist. Svetlana usub samuti, et kõik, kellel on hea kontakt juhtide ja meeskonnaga ning soov liikuda edasi, saavad Normas karjääri teha: “Kui teil on huvi, võite julgelt „trepist üles liikuda“,” jagab ta edu saladust. Uued töökuulutused ilmuvad üsna sageli: alati võib minna personalijuhi juurde, et saada rohkem teada töökohast ning esitada oma kandidatuuri.

Muudatuste juurutamine

Normas juurutatakse muudatused üsna selgelt ja organiseeritult: kui tuleb kaebus kliendilt või lisatakse uued reeglid, siis koostatakse ka uued juhendid, millest teavitatakse töötajaid. Mitte kõiki korraga, et oleks mugavam omandada uut informatsiooni.

Kui uued plaanid eeldavad suuremat tootlikkust, on see päris raske ja Svetlana sõnul võib see alguses veidi hirmutada. „Pärast aga harjud uue rütmiga ära ja asi muutub hoopis huvitavamaks,“ – räägib naine.

Peod ja vaba aeg

Svetlana sõnul annavad korporatiivpidustused, sport, uusaasta- ja muud pühad suurepärase võimaluse kohtuda töösõpradega, kellest mõned teavad teineteist juba 15–20 aastat ja samal ajal tutvuda uute kolleegidega.

Norma toetab oma inimesi erinevates olukordades: 1. septembril kingitakse töötajate koolilastele seljakotte, töötajate juubeleid tähistatakse, matuste korral toetatakse perekondi rahaliselt. Ja muidugi antakse välja ka traditsioonilist jõulupreemiat.

Maksimi sõnul on ametiliit sõlminud lepingud erinevate spordiasutustega – basseinide ja spordisaalidega, mida saab töötõendiga soodsamalt külastada.

Norma alati maksab

Üheks kaalukaks Norma plussiks on alati õigel ajal välja makstud palk. “Siin on stabiilne palk, puhkusetasu, haigushüvitised,” kinnitab Maksim üldtuntud tõde. Ainult üks kord teatas ülemus eeldatavast viivitusest seoses tehniliste probleemidega, kuid nad said ka selle olukorraga aegsasti hakkama, ning raha oli õigeks ajaks üle kantud. Kui seoses palgaga on mingeid küsimusi, võib alati pöörduda raamatupidamisosakonda, kus kõik lahendatakse väga kiiresti ja professionaalselt.

Turvalisus– prioriteet nr.1

Rahvusvahelises autotööstuse tööjaotuses pole olemas suuri ja väikesi firmasid. On olemas pühendunud tegijad, nõudlikud kliendid ja ülim eesmärk – inimeste rahuolu ja elud.

Norma AS lõppklientideks on pea kõik suured autovalmistajad üle maailma!

Üle 60 inseneri

Üle 150 tootekategooria

130 aastat kogemust